10 homoseksualnych aktorów i aktorek, którzy perfekcyjne zagrali heteroseksualne postacie

W Hollywood przez lata panowało przekonanie, że homoseksualni aktorzy nie mogą odgrywać heteroseksualnych postaci, ponieważ nie będą w nich wypadać przekonująco. Nikt jednak nie miał skrupułów, aby heteroseksualnych aktorów obsadzać w rolach homoseksualistów. Przez dziesięciolecia wielu heteroseksualnych, cisgenderowych aktorów i aktorek przyjęło role postaci LGBTQ+ w telewizji i filmie, zdobywając za nie uznanie i nagrody.

Na szczęście doszliśmy do punktu, w którym role się odwróciły i coraz częściej zdarza się, że homoseksualni aktorzy odgrywają role osób hetero, pokazując tym samym, że orientacja nie definiuje tego, jakim jesteś aktorem, kogo możesz grać i gdzie drzemie twój potencjał. Poniższe przykłady udowadniają to dobitnie.

Andrew Scott

Hot Priest we Fleabag

via GIPHY

W przypadku Andrew Scotta wystarczyłoby zamieścić powyższy GIF i na tym skończyć całe dywagacje. To, w jak brawurowy sposób odegrał księdza w serialu „Fleabag” partnerując Phoebe Waller-Bridge, zasługuje na wielkie brawa. Aktora możecie kojarzyć także z roli Moriarty’ego w serialu „Sherlock” produkowanym przez BBC.

Scott pochodzi z Irlandii i ma 45 lat. O swojej orientacji mówi otwarcie od momentu publicznego coming outu w 2013 roku. – Chcę po prostu kontynuować swoją pracę, która polega na udawaniu wielu różnych ludzi. To proste – powiedział wówczas w wywiadzie dla „The Independent”.

Wentworth Miller

(Michael Scofield w Prison Break)

via GIPHY

Wentworth Miller to 45-latek z Wielkiej Brytanii, którego świat kojarzy z roli Michaela Scofielda w serialu „Prison Break” (nigdy nie zaakceptuję polskiego „Skazany na śmierć”, odmawiam). Jego ekranową partnerką była Sara Tancredi ( w tej roli Sarah Wayne Callies). Przez kilka sezonów serialu byliśmy świadkami niesamowitej więzi, jaka tworzyła się między obojgiem bohaterów. Był to też czas, kiedy żeńska (heteroseksualna) część widowni, wzdychała do ekranowego Michaela.

Miller zdecydował się na coming out w 2013 roku, czyli już po emisji pierwszej części serialu, a przed sequelem, który powstał w 2017 roku. Zrobił to w liście do Marii Averbakh, dyrektorki St. Petersburg International Film Festival. Miller odmówił przyjazdu do Rosji, ze względu na to, jak traktuje się tam osoby homoseksualne. Napisał wprost:

Dziękuję za zaproszenie. Jako osoba, która była zadowolona z wcześniejszych wizyt w Rosji i mająca w pewnym stopniu rosyjskie pochodzenie byłbym szczęśliwy mogąc powiedzieć tak. Jednakowoż jestem gejem, dlatego muszę odmówić. Jestem głęboko zaniepokojony obecnym traktowaniem gejów i lesbijek przez Rosyjski rząd

– Wentworth Miller

Neil Patrick Harris

(Barney Stinson w How I Met Your Mother)

via GIPHY

Starsze pokolenie zdecydowanie kojarzy go z roli w serialu „Doogie Howser, lekarz medycyny”, a to młodsze z „Jak poznałem waszą matkę”, gdzie grał… seryjnego podrywacza. W latach 2005-2014 widzowie byli świadkami setek sposobów, w jakie Barney Stinson mógł zaciągnąć dziewczyny do łóżka.

Harris od lat jest w związku małżeńskim z Davidem Burtką, z którym ma dwoje dzieci. Są razem od 2003 roku. Na ekranie związek miłosny stworzył zaś z Robin (Cobie Smulders), ten nie skończył się jednak tak, jak oczekiwali niektórzy widzowie (w tym ja). Harris w rozmowie z magazynem „People” o roli Barneya Stinsona powiedział szczerze:

Przez dziewięć lat grałem postać, która w niczym nie przypominała mnie

Neil Patrick Harris o tym, że jest gejem poinformował świat w 2006 roku na łamach magazynu „People”.

Jim Parsons

(Sheldon Cooper w The Big Bang Theory)

via GIPHY

Ukochany przez wielu Sheldon Cooper z „Wielkiej teorii podrywu”, który na ekranie partnerował równie ukochanej Amy Farah Fawler (w tej roli Mayim Bialik). Aktorzy dzięki niesamowitej ekranowej więzi na przestrzeni kilku sezonów stworzyli prawdziwą power couple!

Prywatnie Jim Parsons od 2002 roku (!) związany jest z Toddem Spiewakiem, z którym w 2017 roku zawarł związek małżeński. Swojego coming outu dokonał niewiele wcześniej, bo w 2012 roku w wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikowi New York Times. Na pytanie, dlaczego nie zdecydował się na ujawnienie swojej orientacji w 2007 roku (kiedy zaczynał pracę nad „Big Bang Theory”) powiedział otwarcie:

Bałem się, że może to spowodować kłopoty

Z kolei w innym wywiadzie Parsons wyjaśnił:

Myślę, że walka nie polega na tym, by geje grali tylko role gejowskie, ale aby zapewnić, że wszystkie role są otwarte dla wszystkich aktorów

Matt Bomer

(Neal Caffrey w White Collar)

via GIPHY

Obecnie jest zdecydowanie więcej możliwości dla gejowskich aktorów niż kiedykolwiek wcześniej, ale za coming out wciąż trzeba zapłacić cenę

– mówi Bomer, który ma troje dzieci z mężem Simonem Hallsem, którego poślubił w 2011 roku.

Bomer dokonał coming outu w 2012 roku, rok po ślubie z mężem. W tym czasie grał w amerykańskim serialu kryminalnym  White Collar. Jego bohater miał kilka różnych relacji z kobietami w ciągu kilku sezonów. Do tych najbardziej znaczących można zaliczyć Kate Moreau (w tej roli Alexandra Daddario) i Sarę Ellis (Hilarie Burton).

Jonathan Bailey

(Anthony Bridgerton w serialu Bridgertonowie)

via GIPHY

To zdecydowanie mój ulubiony bohater całego tego zestawienia. Jonathan Bailey zdecydowanie ma teraz swoje pięć minut i nie ma się co dziwić. To, jak zagrał Anthony’ego Bridgertona w hicie Netflixa sprawiło, iż zyskał rzeszę wiernych fanów. Jego niesamowita i iskrząca wręcz chemia na ekranie z Kate Sharmą (graną przez Simone Ashley), jest czymś, co rzadko oglądamy na ekranach.

Bailey przyznał, iż od innych homoseksualnych aktorów słyszał, iż nie powinien ujawniać swojej orientacji seksualnej, jeśli chce nadal otrzymywać role.

Są dwie rzeczy, których nie chcemy wiedzieć: czy jesteś alkoholikiem, czy gejem

– miał także słyszeć od producentów i reżyserów.

Odważył się to jednak zrobić w 2018 i dzięki temu stał się przykładem dla kolejnych pokoleń. Nadal otrzymuje role, za które jest nagradzany. Bailey występuje obecnie w reaktywacji filmu Cock na West Endzie. W sztuce gra postać Johna, który zakochuje się w kobiecie, mimo iż identyfikuje się jako gej i ma chłopaka od siedmiu lat. 

Jonathan Groff

(Jesse St. James w Glee)

via GIPHY

Groff dokonał coming outu w 2008 roku. Lea Michele, której partnerował na planie „Glee” wspomniała, że kiedy Groff postanowił przyznać jej, że jest gejem, powiedział po prostu:

Mój współlokator, to nie współlokator. To mój chłopak

– wyznał Groff

Prywatnie Groff był romantycznie związany z aktorem Gavinem Creelem (2009), od 2010 do 2013 był w związku z aktorem Zacharym Quinto. Groff spotykał się także z nowozelandzkim choreografem Coreyem Bakerem od 2018 do 2020 roku.

Luke Evans

(Gaston w Pięknej i Bestii)

via GIPHY

Luke’a Evansa większość z was może znać z roli w filmie aktorskim Disneya „Piękna i Bestia”, w której zagrał rolę Gastona, narcystycznego szowinisty. Inną rolą, w której aktor sportetował osobę heteroseksualną był Owen Shaw, chłopak Michelle Rodriguez w filmie „Szybcy i wściekli”.

Evans publicznego coming outu dokonał w 2002 roku w wywiadzie udzielonym amerykańskiemu miesięcznikowi dla gejów – The Advocate. Miał wtedy 23 lata.

Wszyscy, którzy mnie znali, wiedzieli, że jestem gejem. Nigdy nie starałem się tego ukryć 

Luke Evans

Sarah Paulson

(Harriet Hayes w Studio 60)

via GIPHY

W filmie Studio 60 Sarah Paulson gra Harriet Hayes, która podobno była luźno wzorowana na amerykańskiej piosenkarce i aktorce Kristin Chenoweth. W 2018 roku Sarah Paulson zagrała także znudzoną podmiejską mamę w Ocean’s 8 – obie postaci były heteroseksualne.

Oprócz tych ról Sarah Paulson gra również w role LGBTQ+, takie jak te w antologii American Horror Story.

Paulson umawiała się zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Jak sama wyjaśnia, lubi postrzegać swoją seksualność jako coś płynnego.

Jodie Foster

(Clarice Starling w Milczeniu Owiec)

via GIPHY

Amerykańska aktorka, producentka i reżyserka Jodie Foster ma na swoim koncie cały arsenał wyróżnień. Pracowała przy filmach takich jak Milczenie owiecTaksówkarz i Oskarżony. Wyreżyserowała także odcinki serialu Black Mirror i Orange Is the New Black.

Jodie Foster dokonała oficjalnego coming outu w 2013 roku podczas przemówienia na gali Złotych Globów. Przyznała wówczas, iż jej znajomi i przyjaciele wiedzą o tym od dawna „zrobiłam to w epoce kamienia łupanego” – żartowała.

Nie mogłabym stanąć tutaj i nie podziękować miłości mojego życia, cudownej matce moich dzieci, dawnej partnerce życiowej, prawdziwie bliźniaczej duszy

– mówiła Foster na gali.

Aktorka ma dwoje dzieci z Cydney Bernard. Od 2014 roku żoną Jodie Foster jest Alexanda Hedison.

Chcesz być na bieżąco? Wpadnij na mojego Facebooka!

Lubisz oglądać ładne obrazki? Zajrzyj na mój Instagram!