12 winogron na Nowy Rok. Bądź jak Gloria z „Modern Family”!

Hiszpańska tradycja noworoczna związana z jedzeniem 12 winogron w sylwestrową noc podbija TikToka. Hashtag „#12grapes” zgromadził ponad miliard wyświetleń na znanej platformie społecznościowej. Dziewczyny pokazują nagrania na których w ubiegłym roku siedziały pod stołem i jadły winogrona, a w tym cieszą się ze spełnionych dzięki temu życzeń i chwalą się, że się zaręczyły, czy znalazły swoją drugą połówkę. Jednak fani serialu „Modern Family” znają tę tradycję znacznie dłużej. To dzięki wymianie zdań Jaya i Glorii, która miała miejsce w 11 odcinku 4 sezonu serialu:

Jay: Co to znowu za durnota?

Gloria: To nie żadna durnota! To tradycja! O północy jesz 12 winogron, wypowiadasz 12 życzeń, po jednym na każdy miesiąc w roku.

Jay: I naprawdę myślisz, że to działa?

Gloria: Pięć lat temu byłam samotną matką mieszkającą w slumsach. Dziś jadę do Palm Springs moim nowym samochodem z moim bogatym mężem. Rób co chcesz. Ja jem winogrona.

Gloria Maria Ramirez Pritchett to Kolumbijka, która poślubiła Jaya Pritchetta, główę „Współczesnej rodziny”. Gloria niejednokrotnie wspomina, że miała ciężkie dzieciństwo i wychowała się w ubogiej kolumbijskiej dzielnicy. Pomimo przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych Gloria przez wszystkie sezony „Modern Family” pokazywała widzom, jak ważne są dla niej latynoskie korzenie i jak cenne jest kultywowanie ważnych dla niej tradycji.

Niedawno rytuał można było zobaczyć także w hiszpańskim serialu Netflix „Smiley” , w którym pokazano, jak wielu ludzi w klubie wkłada po 12 winogron do szklanki i zjada je w ostatnich chwilach starego roku.

12 winogron na Nowy Rok – na czym polega ta tradycja?

Tradycja zapoczątkowana w Hiszpanii w 1985 roku ostatecznie stała się przesądem, który rozprzestrzenił się na Amerykę Środkową i Południową. Zjedzenie jednego winogrona podczas każdego z 12 uderzeń zegara o północy gwarantuje ci szczęśliwy rok — każde winogrono reprezentuje nadchodzący miesiąc. Jeśli nie uda ci się dokończyć winogron do czasu, gdy zegar przestanie bić, w Nowym Roku czeka cię nieszczęście.

Jeśli jednak dana osoba dostanie kwaśne winogrono, może to oznaczać pecha w tym konkretnym miesiącu. Na przykład, jeśli wykonawca zje cztery słodkie winogrona, a następnie jedno kwaśne, będzie to oznaczać nieszczęście w maju.

Co ważne – winogrona muszą być zielone! W zależności od kraju – jedni uważają, że przed zjedzeniem winogron należy wejść pod stół, inni, że samo zjedzenie ich wystarczy, aby zagwarantować sobie powodzenie. Są też tacy, którzy twierdzą, że do wykonania tego zadania należy ubrać się na czerwono, co ma symbolizować powodzenie w miłości.

Czytaj także: